
När Elmässan samlar el- och belysningsbranschen i Malmö är Malthe Winje Automation återigen på plats. Som erfaren utställare och leverantör med ett brett erbjudande inom elinstallation, fastighetsautomation och samhällskritisk infrastruktur befinner sig bolaget i en intensiv och spännande fas.
– Vi jobbar med många olika projekt, inte minst till sjukhus runt om i Sverige, där kraven på säkerhet är extra höga. Där används bland annat Gewiss självtestande jordfelsbrytare med återstart, berättar Henrik Svensson, säljare komponent/belysning, Malthe Winje Automation.
Säkerhet är ett tydligt fokus i företagets verksamhet. MWA’s styrsystem Saia och Trend används i flera projekt där stabil drift och tillförlitlighet är avgörande.
Nytt SCADA-system anpassat för svensk standard
En av de stora nyheterna är lanseringen av MW SmartFrame – ett egenutvecklat, användarvänligt SCADA-system som är anpassat efter svensk standard.
– MW SmartFrame är ett öppet system som fungerar mot alla fabrikat och ger bra kontroll på historik, larm och energioptimering. Det finns även möjlighet att bygga kundspecifika standarder för exempelvis pumpar och givare. Det är en produkt vi tror mycket på!
Elmässan – en viktig mötesplats för hela branschen
För Malthe Winje Automation är Elmässan en viktig mötesplats.
– Mässan samlar installatörer, konsulter och slutkunder, och alla dessa led är viktiga för oss. Eftersom vi har ett brett sortiment passar Elmässan oss väldigt bra, både för att visa lösningar och för att hålla oss och våra kunder uppdaterade kring det senaste i branschen.
Eftersom vi har ett brett sortiment passar Elmässan oss väldigt bra, både för att visa lösningar och för att hålla oss och våra kunder uppdaterade kring det senaste i branschen.
Henrik Svensson, säljare komponent/belysning, Malthe Winje Automation
Flera produktnyheter i montern
I montern på Elmässan möter besökarna Malthe Winje Automations helhet som leverantör – från enklare produkter för installatörer till mer komplexa systemlösningar för fastigheter och slutkunder.
Bland annat visas:
Dessutom presenteras flera produktnyheter, såsom Gewiss Autotest (ett alternativ till Gewiss Restart), Trend 528 samt MW SmartFrame.
Fokus på säkerhet – en tydlig trend
När Henrik får frågan om branschens utveckling anser han att trenden tydlig:
– Hög säkerhet, både inom mjukvara och hårdvara, är det absolut hetaste just nu.
Ser fram emot möten i Malmö
Inför Elmässan i Malmö den 4–5 februari ser företaget fram emot att möta både nya och välbekanta ansikten.
– Vi ser fram emot att träffa både nya och gamla besökare och berätta mer om vårt nya produktutbud.
Henrik avslutar med en stark uppmaning till alla besökare:
– Tveka inte att besöka mässan och passa på att fråga oss utställare om sådant ni funderar på.
Välkommen till Elmässan Syd 4-5 februari 2026 på Malmömässan. Du träffar Malthe Winje Automation i monter E:12.